Popularny portfel Bitcoin Electrum Now Wspiera sieć Lightning

Na początku tego tygodnia, popularny portfel Bitcoin Electrum otrzymał bardzo oczekiwaną aktualizację, a programiści dodali wsparcie dla Lightning Network. Ta ostatnia pozwala na szybsze i tańsze transakcje BTC, nawet jeśli pozostaje w ciągłym rozwoju.

Lightning on Electrum
Najnowsza wersja Electrum uruchomiła w tym tygodniu betę, dodając obsługę sieci Lightning, która pozwala na szybsze poruszanie się w łańcuchu dla bitcoinów.

Funkcja o nazwie Electrum 4.0, została po raz pierwszy ogłoszona w październiku 2019 roku. Tylko giełdy i kilka niezależnych portfeli obsługuje szkielet na dzień dzisiejszy, z większością uruchomionych własnych implementacji, które zawierają drobne poprawki do oryginalnego projektu.

Dla niewtajemniczonych, Lightning Network został uruchomiony w 2018 roku przez Lightning Labs i jest protokołem Bitcoin-centric, który działa w sieci. Jest to technologia drugiej warstwy dla Bitcoin, który wykorzystuje kanały mikropłatności do skalowania zdolności jego łańcucha blokowego do przeprowadzania transakcji.

Zainteresowani użytkownicy mogą włączyć usługę z aplikacji Electrum lub poprzez interfejs wiersza poleceń, poprzez dostęp do kodu źródłowego open-source. Funkcja ta znajduje się w sekcji „Informacje“ na stronie aplikacji.

Electrum wykorzystuje swoje rodzime serwery do uruchamiania Pioruna, ale użytkownicy mogą korzystać z własnych, jeśli uznają to za stosowne. Aktualizacja znajduje się w stanie:

„Ponieważ serwery mogą kłamać na temat stanu kanału, użytkownicy powinni albo użyć serwera, któremu ufają, albo założyć prywatną wieżę strażniczą“.

Łódź podwodna i centralizacja

Aktualizacja obejmuje również „Submarine swaps“, czyli framework umożliwiający użytkownikom wymianę bitcoinów w łańcuchu z aplikacją za niewielką opłatą.

Electrum jest jednym z pierwszych portfeli Bitcoin Code obsługujących sieć Lightning. Inne obejmują wymianę portfeli, takich jak Binance i Bitfinex, z prywatnymi, takimi jak Casa Node, Shango, Sark, Portfel Satoshi tworzących listę.

Choć Lightning cieszy się uznaniem za swoją technologię, krytycy twierdzą, że sieć nie jest w pełni zdecentralizowana, a tym samym odbiega od oryginalnego etosu Bitcoin’a całkowitej decentralizacji. Luty artykuł cytował tę kwestię w swoich badaniach, twierdząc, że 10 procent węzłów w sieci posiada ponad 80 procent Bitcoinów.

W tym czasie artykuł odnotował:

Pomimo ogromnej aktywności charakteryzującej BLN, dystrybucja Bitcoinów jest bardzo nierówna“, napisali autorzy „Lightning Network: a second path towards centralization of the Bitcoin economy“.

Jednak autorzy doszli również do wniosku, że gwałtowny wzrost liczby użytkowników i przedsiębiorstw prowadzących węzły oświetleniowe sprawi, że sieć stanie się bardziej zdecentralizowana.